TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

zambia-min

Zambia (nie)odkryta Pomysł na wycieczkę do Afryki


Zambia (nie)odkryta
Pomysł na wycieczkę do Afryki

Zachwycające wodospady, liczne parki narodowe, ciekawe miasta i miasteczka sprawiają, że Zambia staje się ciekawym kierunkiem na egzotyczną wycieczkę do Afryki.

Wakacje w Zambii często sprowadzają się do pobytu w popularnym regionie Livingstone. Nic dziwnego - skrywa on jedno z najpiękniejszych dzieł natury, które po prostu trzeba zobaczyć.

Co nie znaczy, że Zambia nie ma do zaoferowania nic więcej. Inne rejony kraju, niepoddające się komercji, urzekają autentyzmem oraz pięknem afrykańskiej kultury i tradycji. To sprawia, że Zambia staje się interesującym miejscem, gdzie warto pojechać na wakacje. Warto wziąć ją pod uwagę, planując wycieczkę do Afryki.

Emocjonujący wypad do Livingstone

Jeżeli ktoś trafia do Livingstone to zazwyczaj w jednym celu - zobaczyć wspaniały cud natury, jakim bez wątpienia są Wodospady Wiktorii, którymi Zambia dzieli się z Zimbabwe. Tłumnie przybywają tu miłośnicy przyrody i amatorzy mocnych wrażeń.

Na tych pierwszych czeka lot widokowy ponad stumetrową, monumentalną ścianą wody, na tych drugich rafting po wodach rzeki Zambezi i skok na bungee z Mostu Livingstone’a. Rejon jest świetnie zorganizowany pod względem turystycznym - na głodnych przygód podróżników przygotowano tam mnóstwo atrakcji, jak wycieczki szybką łodzią motorową lub rejs canoe, przejażdżka na słoniach czy mrożąca krew w żyłach wyprawa wśród lwów, tzw. Lion walking.

Zambijska część Wodospadów Wiktorii leży na terenie parku narodowego Mosi-oa-Tunya. Warto go odwiedzić ze względu na możliwość zobaczenia białych nosorożców, a także żyrafy, słonia, bawoła, zebry i antylopy. Tylko trzy kilometry dzielą Livingstone od tego serca dzikiej przyrody. To miasto jest zatem doskonałą bazą wypadową do poznania niesamowitej natury tego regionu, ale też samo w sobie stanowi ciekawe miejsce do zwiedzenia.

Mieści się tam największe i najstarsze muzeum w Zambii - Muzeum Livingstone’a. To dobra okazja, by poznać historię regionu, lokalną kulturę i tradycję, a także przyjrzeć się bliżej postaci wielkiego odkrywcy, któremu miasto zawdzięcza swoje imię, a cały świat odkrycie niesamowitych Wodospadów Wiktorii.

Przed ścianą wody. Wodospad Kalambo

 

Ten niezwykły cud natury jest wizytówką Zambii, ale z pewnością nie warto kończyć na nim
egzotycznego wyjazdu. Chcąc podążyć śladem wodospadów, koniecznie trzeba udać się w okolice miejscowości Mbala, gdzie znajduje się mniej znany i mniej spektakularny niż Wodospady Wiktorii, choć ponad dwukrotnie je przewyższający, Wodospad Kalambo.

Ze swoimi 221 metrami jest drugim pod względem wysokości wodospadem w Afryce. Ten wąskibstrumień wody gwałtownie wpadający pomiędzy skałami do rzeki Kalambo robi niesamowite wrażenie. Rejon ten ma wartość nie tylko przyrodniczą, ale i historyczną.

W Mbala zachował się polskin akcent - cmentarz, na którym spoczywają żołnierze armii Andersa. Dotarcie do niego może okazać się niemałym wyzwaniem, gdyż samym mieszkańcom nie jest on dobrze znany. Poza tym nie przypomina typowego cmentarza - ma formę nagrobków rozsianych nieopodal drzew.

Magia Wodospadów Ntumbachushi

Turyści nieczęsto tu docierają - położone w północnej Zambii, z dala od stolicy Wodospady Ntumbachushi raczej nie znajdują się na popularnym turystycznym szlaku. Ustępują wysokością tym największym - w najwyższym punkcie mierzą zaledwie 30 m.

Nie w wielkości tkwi jednak ich magnetyzm. Może to mała liczba turystów sprawia, że wydają się bardziej egzotyczne i tajemnicze? A może to przez stojącą u wejścia na ich teren drewnianą świątynię, poświęconą duchom zamieszkujących wodną ścianę? A może po prostu szum miarowo spadającej wody i eksploracja lasu deszczowego powodują, że to miejsce nabiera wyjątkowego charakteru?

Na szlaku i poza nim. Jeziora

Charakterystycznym elementem zambijskiego krajobrazu są także jeziora, dlatego trudno je pominąć podczas egzotycznego wyjazdu. To na terenie tego kraju leży słynne jezioro Tanganika - najdłuższe i drugie co do głębokości na świecie. Jest ono mieszkaniem dla 350 gatunków żywych stworzeń - aż 85 % z nich występuje tylko w tym miejscu, co czyni tamtejsze środowisko naturalne prawdziwie unikalnym.

Nad Tanganikę szczególnie warto przybyć o wschodzie lub zachodzie słońca - promienie słoneczne rozświetlające zza horyzontu taflę wody tworzą niezwykły widok. To jezioro działa na turystów jak magnes. Ci, którzy poszukują w Zambii miejsc spoza popularnego szlaku, z pewnością docenią pobyt nad jeziorem Mweru.

Na pierwszy rzut oka rejon ten może wydać się opuszczony - takie wrażenie powstaje na widok przycumowanych do brzegu wraków statków i łodzi. Wystarczy jednak zapuścić się w okoliczne wioski, aby przekonać się, że miejsce to tętni życiem. Można się w nim poczuć jak w sercu autentycznej, egzotycznej Afryki. Podobnie jak w okolicach jeziora Bangewulu, nad które turyści raczej nie zaglądają, pozwalając codzienności Zambijczyków leniwie płynąć swoim tempem. To doskonałe miejsce, aby nasycić się malowniczymi widokami jeziora i zanurzyć w miejscowej kulturze.

Spotkanie z dziką naturą w Parku Narodowym Południowej Luangwy

Ten rezerwat jest tylko jednym z kilkunastu dowodów na to, jak bogata jest fauna i flora Zambii. Urósł jednak do rangi najpopularniejszego i najchętniej odwiedzanego parku narodowego w Zambii. Nie bez powodu - może się on poszczycić jedną z największych na świecie koncentracji dzikich zwierząt.

Fascynujące safari daje możliwość bezpośredniego obcowania z tymi stworzeniami w ich naturalnym środowisku oraz podpatrzenia ich zwyczajów. Spacerujące słonie, wypoczywające nad brzegiem rzeki hipopotamy, hałasujące małpy, biegające antylopy, dostojnie penetrujące teren lamparty są na wyciągnięcie ręki. A to wszystko na tle malowniczych, egzotycznych krajobrazów Afryki.

W cieniu egzotyki. Park Narodowy Kafue

Podczas wakacji w Zambii nie sposób zobaczyć wszystkich parków narodowych - wśród nich są jednak takie, których nie da się pominąć. To można powiedzieć o Parku Narodowym Kafue, największym i najstarszym rezerwacie przyrody w Zambii.

Słynie ze zróżnicowanego środowiska. Na jego terenie znajdują się sawanny, lasy miombo, podmokłe łąki i bagna. Jednak prawdziwym skarbem parku są antylopy - jest ich tam największe skupisko w całej Afryce oraz inne rzadkie gatunki zwierząt, takie jak: łuskowce, rysie stepowe czy miodożery.

Spacer po stolicy. Lusaka

Lusaka nie słynie co prawda z wielu zabytków, ale mimo to warto poświęcić na spacer po stolicy Zambii kilka godzin. Leniwe włóczenie się uliczkami miasta, przystawanie w sklepikach z pamiątkami, podpatrywanie miejscowych w ich codzienności okaże się prawdziwą przyjemnością.

W trakcie przechadzki warto zajrzeć do kościoła św. Ignacego, zaskakującej nowoczesną architekturą Katedry Świętego Krzyża czy zobaczyć meczet. Chcąc odpocząć od miejskiego rytmu, najlepiej udać się do położonej na obrzeżach Lusaki farmy krokodyli Kalimba. To doskonała okazja, by podpatrzeć życie tych niezwykłych zwierząt.

Z wizytą u króla w wiosce Mukuni

Wioska Mukuni to niesamowite miejsce będące ostoją autentycznej kultury afrykańskiego plemienia Leya, na którego czele stoi król. Odwiedziny w Mukuni zamieszkiwanej przez 5000 mieszkańców są niepowtarzalną okazją, aby poznać tradycję ich tradycję, zwyczaje, codzienność i zasmakować w regionalnych potrawach.

W czasie wizyty można zaobserwować tamtejszą ludność podczas tradycyjnych, codziennych zajęć: wyrobu drewnianych rzeźb, biżuterii i szachów czy ubijania sorgo pod zaczyn na regionalne piwo.

Do Zambii w podróż szytą na miarę

Zambia może nam się wydawać dobrze znana. Któż z nas nie słyszał o Wodospadach Wiktorii, jeziorze Tanganika czy stolicy kraju, Lusace? To miejsca kultowe, ale wiele innych wciąż czeka na odkrycie, jak północna Zambia, rzadko odwiedzana przez podróżujących.

Te rejony niedotknięte jeszcze stopą turystów stanowią o wartości tego kraju, nieskażonego komercjalizacją i zachowującego swoją egzotyczną autentyczność. Bogactwo zambijskiej natury i kultury sprawia, że można ją zwiedzać na wiele różnych sposobów. Odwiedziny w najbardziej znanych rejonach, a może wycieczka egzotyczna poza szlakiem? Wybór należy do Ciebie!

Dzięki podróżom szytym na miarę uda Ci się zrealizować nawet najskrytsze marzenie o Zambii. Lokalni przewodnicy zaprowadzą Cię w rejony nieznane turystom lub pomogą odnaleźć się w tych popularnych i zatłoczonych miejscach.

Wycieczka szyta na miarę będzie dostosowana do Twoich oczekiwań. Z pomocą World Magic Tours rozmarzysz się nad jeziorem Tanganika, przeżyjesz niezapomnianą przygodę na safari, powędkujesz w jeziorze Kariba lub oddasz innym, wymarzonym aktywnościom. Jedno jest pewne - Zambia długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.