WYSPY OWCZE- MAŁO ZNANY SKARB PÓŁNOCY
Slider

MARZYSZ O PODRÓŻY INNEJ NIŻ WSZYSTKIE?

Sprawdź propozycję podróży, przygotowane przez naszych Lokalnych Ekspertów, zainspiruj się i ruszaj w podróż...

Miasta
  • All
  • Granada

LOKALNI EKSPERCI PODRÓŻY NA WYSPACH OWCZYCH

WYSPY OWCZE- MAŁO ZNANY SKARB PÓŁNOCY

W 2007 r. National Geographic Traveler uznał Wyspy Owcze za jeden z najatrakcyjniejszych kierunków podróży na świecie. Pomimo to, ten wulkaniczny archipelag na Morzu Norweskim wciąż musi domagać się uwagi turystów. 

Archipelag Wysp Owczych tworzy 18 wysp, które terytorialnie przynależą do Dani, mimo że bliżej im do Szkocji lub Islandii. Znajdują się mniej więcej w połowie drogi między tymi dwoma ostatnimi krajami. Szlak turystyczny skutecznie je jednak omija. A szkoda, bo są wyjątkowym miejscem, w którym rządzi dziewicza natury i...owce. Nazwa tego archipelagu nie jest wszak przypadkowa. Zamieszkuje go aż 70 tys. przedstawicieli tych przyjaznych zwierząt. Dużo, biorąc pod uwagę, że liczba ludności sięga tam niespełna 50 tys. 

DLACZEGO WARTO POJECHAĆ NA WYSPY OWCZE?

wyspy owcze

 Zielone zbocza gór, malownicze doliny, strome klify i wyłaniające się z zielonej scenerii drewniane domki pokryte trawą tworzą niesamowity, osnuty mgłą krajobraz Wysp Owczych. W zupełności wystarcza on za powód, dla którego warto odkryć to magiczne miejsce. Niewiele jest w Europie takich rejonów, które pozwalają na obcowanie z czystą, nieskażoną turystyką naturą. Na Wyspach Owczych to właśnie przyroda odgrywa rolę najlepszego towarzysza i przewodnika, odsłaniając swoje zapierające dech w piersiach piękno. 

 

 Na szlakach nie spotkasz zbyt wielu ludzi. Twoich uszu częściej dobiegnie beczenie owiec i szum wodospadu niż głośna rozmowa turystów. To idealne miejsce, jeśli chcesz się oderwać od rzeczywistości i aktywnie odpocząć na łonie natury. Wyspy Owcze są dobrym miejscem na trekking. Jak w raju poczują się tam również amatorzy ptaków - archipelag zamieszkują aż 2 miliony par ptaków morskich. Świetnym punktem do ich obserwacji jest wyspa Mykines - dziewiczy teren, poprzecinany szlakami pieszymi, na którym znajduje się tylko jedna wioska. 

 

wyspy owcze, Mykines

CO ZOBACZYĆ NA WYSPACH OWCZYCH?

Wyspy Owcze łączą piękno krajobrazu z urokiem farerskiej architektury. Oto kilka miejsc, których nie można pominąć. 

Thorshavn

Thorshavn

Thorshavn jest jedną z najmniejszych stolic w Europie - miasto zamieszkuje zaledwie 12 tys. osób. Jego perełką jest urokliwa starówka - Tinganes. Zupełnie nie przypomina ona zabytkowych dzielnic, znanych z popularnych miast europejskich. Zamiast okazałych dzieł architektury można tam bowiem znaleźć nieduże, drewniane domy o czerwonych lub czarnych ścianach i dachach pokrytych trawą. To klimatyczne miejsce, którego wąskimi uliczkami można by spacerować bez końca. 

 

Klaksvik

Niejedno miasto mogłoby pozazdrościć Klaksvik tak atrakcyjnego położenia. Ten drugi co do wielkości ośrodek na Wyspach Owczych wyrósł nad samą wodą, u stóp zielonych, malowniczych gór. Poza niesamowitą scenerią, miasteczko może się pochwalić ciekawym muzeum, które odtwarza jego dzieje i pięknym, murowanym kościołem Christianskirkjan z 1963 r. 

 

Klaksvik
Kirkjubour

Kirkjubour

Wizyta w Kirkjubour będzie gratką dla miłośników architektury sakralnej. W czasach średniowiecza wioska była siedzibą biskupstwa. Z tego okresu zachowały się ruiny gotyckiej katedry św. Magnusa i  kościół św. Olafa. Sakralny szlak uzupełniają kościoły farerskie z charakterystycznymi dla nich ciężkimi okiennicami i dachami pokrytymi trawą.

 

Gásadalur

Wysokie, porośnięte trawą, ostre klify, a w głębi wyrastające nieśmiało domki - taki obrazek można zobaczyć na znaczkach poczty Wysp Owczych. Przedstawia on dziewiczą okolicę Gásadalur, najbardziej odizolowanej wioski na archipelagu. Trudne, surowe warunki nie zniechęciły do zamieszkania w tym miejscu jedynie 17 osób. Nie zniechęcają też turystów, którzy chętnie podziwiają tę symboliczną scenerię Wysp Owczych.

 

Gásadalur
Jezioro Sorvágsvatn

Jezioro Sorvágsvatn

To największe jezioro archipelagu. U wejścia do Oceanu Atlantyckiego jego wody zamieniają się w wysoki na 30 m wodospad Bøsdalafossur i spektakularnie wpadają do Atlantyku. 

Klify Vestamny

300-metrowe skalne ściany, nad którymi unosi się subtelna mgła i morskie ptaki - Klify Vestamny są niesamowitym dziełem natury. Ich majestat i potęgę najlepiej podziwiać ze statku podczas rejsu turystycznego. Widoki zapierają dech w piersiach. 

Klify Vestamny

KIEDY JECHAĆ?

Wyspy Owcze charakteryzują się dosyć kapryśnym klimatem. Zimą temperatura utrzymuje się zwykle kilka stopni powyżej zera, latem nie przekracza 15 st. C. Bolączką turystów i mieszkańców archipelagu nie są jednak niskie temperatury, a częste deszcze - opady występują aż 300 dni w roku. Na szczęście podczas deszczowego dnia można liczyć na wiatr, który przegania chmury, pozwalając wyjrzeć promieniom słonecznym. 

Sezon turystyczny trwa na Wyspach Owczych od maja do września. Najlepszymi miesiącami na pobyt są maj, lipiec i sierpień. Panuje wtedy przyjemna temperatura, dni są długie, a opady występują najrzadziej. Warto wziąć także pod uwagę wyjazd w czerwcu - ten miesiąc jest co prawda bardziej deszczowy, ale obfituje w wydarzenia kulturalne. 

ILE KOSZTUJE WYJAZD NA WYSPY OWCZE?

Podróż na Wyspy Owcze nie należy do najtańszych. Loty na archipelag obsługuje głównie rodzima linia, Atlantic Airways, stąd nie można liczyć na duże promocje. Warto jednak na nie polować. Przy odrobinie szczęścia bilety w obie strony da się kupić nawet za 1100 zł. To duża okazja, biorąc pod uwagę, że cena za wyjazd, szczególnie w sezonie letnim, waha się od 1500 do 2000 zł. 

 

JAK SIĘ DOSTAĆ NA WYSPY OWCZE?

Na Wyspy Owcze najłatwiej dostać się samolotem. Loty odbywają się m.in. z Kopenhagi, Edynburga, Reykjaviku, Bergen, Billund. Jedyne lotnisko na Wyspach Owczych znajduje się na wyspie Vagar w miejscowości Sorvagur. Do stolicy, Torshavn na wyspie Streymoy, kursują stamtąd autobusy. 

JAKIE DOKUMENTY ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Jako że Wyspy Owcze nie są członkiem Unii Europejskiej, ich granicę można przekroczyć wyłącznie na podstawie paszportu. Wiza nie jest wymagana. Pobyt o charakterze turystycznym może potrwać maksymalnie 3 miesiące.

JAK SIĘ POROZUMIEĆ Z MIESZKAŃCAMI WYSP OWCZYCH?

Urzędowym językiem obowiązującym na Wyspach Owczych jest farerski. Jednak bez obaw, słownik z rozmówkami w tym mało znanym języku nie będzie ci potrzebny. Mieszkańcy archipelagu posługują się bowiem także językiem duńskim i angielskim.

JAKA WALUTA OBOWIĄZUJE NA WYSPACH OWCZYCH?

Na Wyspach Owczych obowiązuje korona farerska. To piękne banknoty, które na pewno dołączą do grona pamiątek z wyjazdu. Na miejscu można też płacić koronami duńskimi. Poza tym w niemal każdym miejscu są akceptowane płatności kartą. 

JAKIE WYDARZENIA ODBYWAJĄ SIĘ NA WYSPACH OWCZYCH?

29 lipca w stolicy Wysp Owczych odbywa się najważniejsze wydarzenie w kraju: Olavsoka, czyli Dzień św. Olafa. Program imprezy wypełniają koncerty, występy taneczne, wyścigi drewnianych łodzi wiosłowych. W tym samym miesiącu miejscowość Gota opanowuje muzyczne szaleństwo podczas największego na wyspach festiwalu o nazwie G! Festival.  

wyspy owcze

JAKA JEST RÓŻNICA CZASU NA WYSPACH OWCZYCH?

Różnica czasu między Polską a Wyspami Owczymi wynosi 1 godzinę. Pamiętaj, aby po dotarciu do celu cofnąć wskazówki zegarka o 60 minut. 

CZY WYSPY OWCZE MAJĄ DOSTĘP DO INTERNETU?

Na Wyspach Owczych nie ma problemu z dostępem do internetu. Z darmowego wifi można korzystać na dworcu autobusowym, w restauracji czy hotelu.

CZY BĘDZIE POTRZEBNA PRZEJŚCIÓWKA DO KONTAKTU?

Nie musisz zabierać ze sobą przejściówki do kontaktu. Na Wyspach Owczych obowiązują te same wtyczki co w Polsce. 

CZY TRZEBA SIĘ PODDAĆ SZCZEPIENIOM?

Na Wyspach Owczych nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Z tego powodu przed wyjazdem nie są wymagane szczepienia. Trzeba jednak pamiętać, że w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie będzie miała zastosowania. Warto zatem przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie. 

wyspy owcze

GARŚĆ CIEKAWOSTEK

 

  1. Przez żołądek do serca - mówi popularne powiedzenie. Czy suszona ryba z tłuszczem wieloryba, suszone mięso wieloryba lub gotowana głowa owcy zdoła podbić serce turysty? Najlepiej przekonać się o tym na własnym podniebieniu.
  2. Krajobraz Wysp Owczych jest niemal całkowicie pozbawiony drzew. Dobrze, że na wyspach nie panują upały. Ukrycie się w cieniu rozłożystej korony, byłoby tam nie lada wyzwaniem. 
  3. W miejscowości Kirkjubøur znajduje się prawdziwa architektoniczna perełka - najstarszy dom na świecie, który w tym stuleciu świętuje swoje tysięczne urodziny. 
  4. W archipelagu tylko jedna wyspa jest niezamieszkana - Litla Dimun. Z kolei wysepkę Koltur zamieszkują zaledwie 2 osoby. 

Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.