TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

animal-1868911_1280

Safari – poradnik jak się przygotować

Na spotkanie z dzikimi zwierzętami, czyli jak przygotować się do safari?

 

Safari należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Afryce. Przyciąga egzotyczną przyrodą i możliwością zobaczenia dzikich zwierząt. Nic zatem dziwnego, że o przeżyciu tej przygody marzy wielu. Decydując się na nią, nie stawiajmy jednak na spontaniczność. Do safari trzeba się bowiem dobrze przygotować. Radzimy, co warto wiedzieć, przed pierwszym spotkaniem z dzikimi zwierzętami w Afryce.  

 

Niemal każdy, kto zastanawia się nad wyjazdem na safari, staje ostatecznie przed pytaniem o to, czy  jest ono bezpieczne.

Nie bez przyczyny - ta atrakcja może uchodzić za ryzykowną; jednak to, czy rzeczywiście taka będzie,  zależy wyłącznie od nas. Jeżeli na safari udacie się z wykwalifikowanym przewodnikiem i zastosujecie do jego zaleceń, nie powinniście się obawiać. Firmy zajmujące się organizacją safari dbają o to, aby ograniczyć niebezpieczeństwo do minimum.

Wypadki co prawda się zdarzają, ale wynikają najczęściej z lekkomyślności turystów. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad postępowania. Najważniejsze to zachowanie ciszy w pobliżu dzikich zwierząt - nie wolno starać się ich przywoływać - park to ich królestwo i to my powinniśmy dostosować się do panujących w nim reguł.

Poza tym nie należy samowolnie opuszczać samochodu, a jeżeli podróżuje się na własną rękę nie wolno zbaczać z wyznaczonych tras i podjeżdżać zbyt blisko zwierząt. Safari przeżyte z ostrożnością, zachowaniem zdrowego rozsądku i z poszanowaniem zwierząt i świata natury stanie się niesamowitą przygodą.

Safari dla początkujących

 

W Afryce niemal każdy kraj oferuje niesamowite safari. Jednak tylko nieliczne parki narodowe na Czarnym Lądzie zamieszkuje tzw. “wielka piątka”, czyli lew, słoń, lampart, bawół i nosorożec. Przedstawicieli tych gatunków można spotkać w parkach: Kenii, RPA, Tanzanii, Zimbabwe, Namibii, Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Botswany i Ugandy.

Do najpopularniejszych należą trzy pierwsze kierunki i to tam najlepiej udać się na swoje pierwsze safari. Zachwycająca przyroda tych rejonów w połączeniu z komfortowymi warunkami pobytu oraz bogatą i dobrze rozwiniętą siecią usług turystycznych czynią te kraje jednymi z najatrakcyjniejszych miejsc na safari. Szczególnie oblegane są one w szczycie turystycznym między lipcem a listopadem. Jednak na wyjazd na safari będzie dobry każdy miesiąc w porze suchej, czyli od lipca do końca marca. W porze deszczowej warunki pogodowe nie sprzyjają bowiem obserwacji zwierząt.

 

Safari samemu czy z przewodnikiem?

 

Safari zorganizowane czy na własną rękę? Samochodem a może pieszo (taką formę przemieszczania się po rezerwacie oferuje np. Park Narodowy Krugera w Republice Południowej Afryki)? Tę przygodę można przeżyć na wiele sposobów.

Do najwygodniejszych należy skorzystanie z oferty lokalnych touroperatorów. Taka usługa często nie tylko obejmuje przejazd samochodem z przewodnikiem i nocleg w parku wraz z wyżywieniem, ale też odbiór z lotniska i zakwaterowanie przed rozpoczęciem safari. Tak kompleksowo zorganizowany pobyt to dobry wybór na pierwszy wyjazd na safari. Nie musimy martwić się załatwianiem poszczególnych atrakcji na miejscu.

Dzięki temu zyskujemy większe poczucie bezpieczeństwa w czasie wizyty w parku i szansę na zobaczenie większej liczby przedstawicieli dzikich gatunków.  Przewodnik doskonale zna bowiem teren rezerwatu i zwyczaje zwierząt, wie, jak uniknąć ryzykownych sytuacji oraz pozostaje w stałym kontakcie z innymi przewodnikami, którzy nawzajem informują się o sytuacji w parku.

W przypadku safari na własną rękę wynajętym samochodem trzeba się bardziej skupić na drodze i dzielić uwagę między kontrolowanie trasy a obserwację natury i zwierząt. Plusem jest jednak możliwość samodzielnego zorganizowania sobie czasu i doboru towarzystwa. Wykupując wycieczkę u touroperatora lepiej upewnić się, ile osób weźmie udział w safari. Im większa grupa, tym mniejsze koszty, ale też tłok i ograniczona możliwość wypatrzenia zwierzęcia i sfotografowania go. Dlatego znacznie wygodniejszą, choć droższą opcją jest prywatne safari, które polega na wynajęciu samochodu wraz z przewodnikiem tylko dla siebie.

W ofercie World Magic Tours znajdziesz wiele przykładowych propozycji safari szytych na miarę. To jednak od Ciebie ostatecznie zależy jak je spędzisz - skorzystaj z oferty lub przygotuj swój autorski program - jego realizacją zajmą się nasi specjaliści i współpracujący z nami lokalni touroperatorzy.

Co ubrać na safari?

 

W sklepach bez trudu można znaleźć ubrania w stylu safari. Podczas spotkania z dzikimi zwierzętami nie liczy się jednak podążanie za modą, a wygoda. Odzież powinna być lekka, przewiewna i szybkoschnąca, najlepiej w jasnych, stonowanych kolorach. Żywe barwy przyciągną bowiem insekty. Mimo upalnej pogody, warto ubierać się warstwowo - założona na T-Shirt koszula, tylko was ochłodzi, a ciepły sweter lub polar ogrzeje w chłodne wieczory. Radzimy zrezygnować z sandałów na rzecz zamkniętych butów - ułatwią wam poruszanie się i ochronią przed kurzem. Nie zapomnijcie też o apaszce i nakryciu głowy.

Co spakować? Niezbędnik turysty

 

Na safari nie warto zabierać dużego bagażu, są jednak rzeczy, które podczas wyjazdu okażą się niezbędne. Na pewno przydadzą wam się;

  • krem z wysokim filtrem,
  • chusteczki nawilżane,
  • specyfiki na owady,
  • ładowarka solarna,
  • latarka,
  • powerbank,
  • przedłużacz lub tzw. złodziejka,
  • lornetka,
  • i wreszcie aparat, żeby uchwycić niesamowity krajobraz afrykańskiej natury.

 

Safari w Afryce jest ciekawym pomysłem na egzotyczne wakacje. Raz przeżyte sprawi, że będziecie chcieli je powtórzyć wielokrotnie. Na szczęście na Czarnym Lądzie jest ku temu sporo okazji. Na kolejne safari dobrym kierunkiem okaże się na przykład Namibia lub Uganda. Wizyta w tych krajach dostarczy Wam zgoła odmiennych przeżyć, jedno jest bowiem pewne - każde następne safari to niepowtarzalna i wyjątkowa przygoda.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.