TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

Maputo stolica

Egzotyczne wakacje w Mozambiku


Egzotyczne wakacje marzeń w Mozambiku

Zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje? Granice Europy są dla Ciebie za wąskie, a popularne szlaki turystyczne wydają Ci się zbyt banalne? W tej sytuacji dobrym pomysłem może okazać się egzotyczna wycieczka na Czarny Ląd.

Ten kontynent fascynuje, budzi ciekawość i rozpala wyobraźnię. Jego odmienność, egzotyka, bogactwo naturalne oraz otwartość mieszkańców zostają w pamięci na długo, o czym mówi znane afrykańskie powiedzenie: “Można wyjechać z serca Afryki, ale nie da się wyrzucić Afryki z serca człowieka”.

O tym, na ile jest ono prawdziwe, nie można przekonać się inaczej, jak tylko udając się na egzotyczny wyjazd na Czarny Ląd. Gdzie szczególnie warto pojechać na wakacje? Jednym z najciekawszych krajów jest Mozambik.

Mozambik uszyty na miarę

To położone w południowo-wschodniej Afryce państwo aż do pierwszej połowy lat 90 pogrążone w wojnie domowej, przez długi czas nie było atrakcyjnym kierunkiem dla turystów. Od tej pory wiele się jednak zmieniło. Mozambik dzisiaj nie kojarzy się już z zaminowanymi polami, głodem, biedą i zniszczeniami, ale z pięknymi, czystymi plażami, malowniczą przyrodą i gościnnymi ludźmi.

To wszystko przyciąga turystów z całego świata i sprawia, że ten kraj staje się idealnym miejscem na egzotyczne wakacje. Zwłaszcza jeśli jest on celem wycieczek szytych na miarę, coraz popularniejszej w ostatnim czasie metody podróżowania, polegającej na dostosowaniu planu wycieczki do marzeń i preferencji podróżnych.

W promieniach afrykańskiego słońca. Plażowanie w Tofo

Mozambik leży nad Oceanem Indyjskim, a jego wybrzeże rozciąga się na długość aż 2,5 tys.
km. Nic zatem dziwnego, że urokliwe plaże są wizytówką tego kraju. Uchodzą za
najpiękniejsze na całym kontynencie, nie mogło ich zatem zabraknąć w ofercie wycieczek
szytych na miarę World Magic Tours.

W poszukiwaniu miejsca na błogi wypoczynek na złocistym, afrykańskim piasku i w cieniu palm kokosowych najlepiej udać się na południe kraju - w tej części, w przeciwieństwie do skalistej północy, wybrzeże jest piaszczyste.

Szczególną sławę w tym rejonie zyskała niewielka wioska rybacka o nazwie Tofo. Wszystko za sprawą atrakcyjnej plaży Praia do Tofo, na którą ściągają miłośnicy nurkowania z całego świata, aby na własne oczy zobaczyć cuda podwodnego świata: zachwycające rafy oraz bogatą faunę - manty i ogromnych rozmiarów rekiny wielorybie.

Nie trzeba jednak zanurzać się pod wodę, by nasycić się pięknem południowego Mozambiku. Wystarczy pospacerować brzegiem oceanu czy rozłożyć się na miękkim piasku i nasycić promieniami afrykańskiego słońca.

Bazaruto. Niezwykły Archipelag sześciu wysp

Podobne atrakcje oferuje niesamowity Archipelag Bazaruto leżący u środkowego wybrzeża Mozambiku. Tworzy go sześć urokliwych wysp: Bazaruto, Benguerra, Magarugue, Bangue, Santa Carolina oraz Shell. Ich teren w latach 70 został objęty ochroną jako morski park narodowy. Od tej pory archipelag bardzo rozwinął się turystyczne, tak że obecnie jest uznawany za najnowocześniejszy kurort w całym Mozambiku.

Można tu spróbować nurkowania i sandboardingu, wybrać się na przejażdżkę konną wzdłuż wybrzeża, udać na poszukiwania flamingów i pelikanów lub po prostu oddać błogiemu wypoczynkowi na piaszczystych, malowniczych plażach. Warto też odwiedzić pobliskie, leżące na wybrzeżu miasteczko Vilankulo lub, chcąc zaoszczędzić uczynić je bazą wypadową na Bazaruto.

Jedną z jego atrakcji jest bazar, gdzie sprzedaje się świeże ryby, kraby i ośmiornice. Z miasta można się dostać na wyspy archipelagu tradycyjną łodzią dau - taki rejs z pewnością stanie
się ciekawym punktem wakacji w Mozambiku.

Wśród dzikiej przyrody. Park Narodowy Gorongosa

Natura tego kraju urzeka swoim bogactwem zarówno pod wodą, jak i na lądzie. W sercu Mozambiku skrywa się jeden z najpiękniejszych rejonów pod względem przyrodniczym w kraju. Mowa o Parku Narodowym Gorongosa.

Odwiedziny w tym miejscu to kwintesencja tego, co może przynieść egzotyczna wycieczka do Afryki. W jego granicach znajdują się: ogromna puszcza, trawiaste i górzyste tereny, urokliwe jezioro Urema i wodospad. Ponad nimi wznosi się sięgająca 2 tysięcy metrów góra Gorongosa, uznawana przez tubylców za świętą, Fascynuje dziką, niezbadaną przyrodą, czym przyciąga botaników, ale i miłośników wypoczynku na łonie natury.

Warto pospacerować brzegiem jeziora, wsłuchać się w szum spadającego wodospadu, podpatrzeć zwierzęta. Jeszcze zanim Mozambik ogarnęła wojna domowa, było ich na tym terenie znacznie więcej - w czasie konfliktu zostały niemal całkowicie wytępione, ale dzisiaj ekosystem powoli się odradza, a potomkowie dzikich
zwierząt powoli wracają na dawne terytorium swoich przodków.

Z wizytą w stolicy. Maputo

Egzotyczne wakacje w Mozambiku to przede wszystkim spotkanie z dziką, afrykańską naturą. Nie brakuje tu jednak także zabytków architektury, które można znaleźć przede wszystkim w stolicy państwa, Maputo. Kilka z nich kraj zawdzięcza słynnemu francuskiemu inżynierowi, samemu Gustawowi Eiffelowi.

To on jest bowiem twórcą jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście - monumentalnego dworca kolejowego zdobionego w dekoracje z żelaza, stali i betonu, ale też zdecydowanie mniej efektownego Żelaznego Domu. Podczas wizyty w Maputo nie sposób nie odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Powody, dla których warto zobaczyć to miejsce, są przynajmniej dwa: pierwszym jest ciekawa wystawa z jedyną na świecie kolekcją prezentującą pełny rozwój życia płodowego słonia.

Drugim budynek, w jakim zlokalizowano muzeum. To najstarszy zabytek architektoniczny w mieście wybudowany z piaskowca w XIX w. Poza tym warto też odwiedzić Katedrę Matki Bożej Fatimskiej czy kolonialny Hotel Polana - z jego tarasu rozciąga się przepiękny widok na miasto. W Maputo nie brakuje ciekawych atrakcji, nie jest ono jednak miejscem, do
którego przyjeżdża się, aby odhaczyć na liście kolejne zabytki, a raczej, aby odetchnąć atmosferą miasta, leniwie spacerując jego uliczkami, wśród kramów z pamiątkami i stoisk z kwiatowymi bukietami.

W Mozambiku śladem historii

W stolicy Mozambiku zachowało się niemało zabytków z czasów kolonialnych, które przypominają o historii tego kraju, nieodłącznie związanej z portugalskimi podbojami - Mozambik aż do połowy lat 70 ubiegłego wieku był kolonią Portugalii. Aby poszukać innych śladów bytności osadników na terenie kraju najlepiej udać się na Wyspę Mozambik oddzieloną od lądu wąską cieśniną, ale połączoną z nim mostem.

To miejsce jest doskonałym dowodem na to, jak kultura portugalska splotła się z kulturą rdzennych mieszkańców. Wyspa umownie dzieli się na dwie części: Kamienne Miasto zbudowane przez Portugalczyków i Trzcinowe Miasto wzniesione przez Mozambijczyków, jednak granica między nimi jest płynna.

W tym pierwszym zachował się pierwszy meczet, neoklasycystyczny szpital, pałace i stare, dawniej kolorowe kamienice, w tym dom Vasco da Gamy, słynnego podróżnika, który jako pierwszy Europejczyk dotarł do brzegów Wyspy Mozambik. To za jego czasów powstała stojąca do dziś twierdza Fortaleza de São Sebastião. Z kolei Trzcinowe Miasto to przykład typowo afrykańskiego krajobrazu. Niskie chaty pokryte trzciną, schowane w cieniu palm.

Wycieczki szyte na miarę własnych marzeń

Wycieczka do Mozambiku okaże się niezapomnianą przygodą zarówno dla miłośników dzikiej przyrody i aktywnego wypoczynku na jej łonie, jak i amatorów podążania śladami kolonialnej historii kraju i afrykańskiej kultury. Tym pierwszym poza wspomnianymi wcześniej atrakcjami z pewnością przypadną do gustu wypoczynek na zachwycającej plaży w miejscowości Pemba, wizyta w wiosce rybackiej Paquitequete i spacer po gaju palmowym.

Ci drudzy zapewne nie ominą Muzeum Etnograficznego w Namula. Jednym słowem w Mozambiku każdy znajdzie coś dla siebie. Aby rzeczywiście tak się stało warto ułożyć program egzotycznego wyjazdu pod kątem własnych zainteresowań i dostosować go do swoich oczekiwań. Taką możliwość dają wycieczki szyte na miarę. To opcja dla tych, którzy zamiast zamykać się w sztywnych ramach oferty wakacyjnej biur podróży, chcą przeżyć niepowtarzalną, wymarzoną przygodę, a jednocześnie nie mają czasu na zorganizowanie wczasów lub odpowiedniego doświadczeniu w przygotowaniu egzotycznego wyjazdu.

Podróże szyte na miarę przez World Magic Tours powstają przy współpracy z lokalnymi touroperatorami. Dbają oni o bezpieczeństwo podróżnych, negocjują niższe ceny, prowadzą do najpopularniejszych miejsc, ale też otwierają nowe, obce masowej turystyce szlaki. Dzięki znajomości języka i lokalnych zwyczajów są w stanie zorganizować wyprawę w rejony niedostępne dla przeciętnych turystów. W ten sposób można dogłębniej poznać kraj, jego kulturę, mieszkańców i przeżyć egzotyczne wakacje szyte na miarę swoich marzeń.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.