TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

botswana-1653107_1280

Botswana – jak się przygotować do wyjazdu

9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do Botswany

 

Nieskażona turystyką na masową skalę Botswana jest królestwem dzikiej, egzotycznej przyrody. Większą część jej terytorium pokrywa Pustynia Kalahari, na której piaskach rozlewa się rzeka Okawango, tworząc niesamowity, dziewiczy krajobraz. Ten kraj odsłoni przed Wami prawdziwe oblicze Czarnego Lądu. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć, zanim przyjedziecie na egzotyczne wakacje do Botswany!

Kiedy jechać do Botswany?

W Botswanie sezon turystyczny w zasadzie nigdy się nie kończy, chcąc jednak w pełni wykorzystać walory danego rejonu, dobrze jest zapoznać się przed wyjazdem z panującymi tam w danym czasie warunkami atmosferycznymi. I tak północ Botswany najlepiej odwiedzić w porze suchej, czyli między majem i listopadem, a centralną część kraju od stycznia do maja - to dobry czas na safari. Z kolei Delta Okawango jest najatrakcyjniejsza od czerwca do października, kiedy wzrasta poziom jej wód.

Jakie dokumenty są wymagane?

W Botswanie wizy nie są wymagane w przypadku wyjazdów turystycznych, nieprzekraczających 90 dni. Należy jedynie okazać bilet powrotny lub tranzytowy, paszport, ważny w momencie wjazdu jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy oraz wykazać posiadanie środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu.

Jak się dostać do Botswany?

Z Polski można dolecieć bezpośrednio do Botswany. Ceny biletów lotniczych z Warszawy ndo Gaborone i z powrotem wynoszą ok. 3000 - 4000 zł. Tańszym rozwiązaniem bywa wylot do kraju sąsiadującego z Botswaną i stamtąd przejazd do celu podróży. Z pomocą World Magic Tours skorzystasz z najlepszych ofert - nasi specjaliści znajdą dla Ciebie najatrakcyjniejsze okazje, dzięki czemu spędzisz niezapomniane wakacje w Botswanie, nie przepłacając.

Jak się poruszać po Botswanie?

Chcąc maksymalnie wykorzystać pobyt w Botswanie, najlepiej jest wypożyczyć samochód.

W ten sposób można samodzielnie zwiedzić dużą część kraju. O warunki drogowe raczej nie trzeba się martwić - drogi są w niezłym stanie. Lepiej odpuścić sobie jednak nocne podróżowanie - na trasach pojawia się wiele, dzikich zwierząt. Poza tym warto pamiętać, że obowiązuje ruch lewostronny.

Gdzie na nocleg w Botswanie?

Botswana może poszczycić się dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Łatwo dostępne są campingi, domki do wynajęcia, namioty. Dobrym rozwiązaniem jest też samochód z możliwością rozłożenia namiotu na dachu - dzięki temu nie będzie trzeba się martwić o nocleg. Choć z nim nie powinno być problemu. Ze względu na to, że w Botswanie wciąż nie ma zbyt wielu turystów, na campingach pozostaje sporo wolnych miejsc.

Na tych, którym marzą się ekskluzywne, egzotyczne wakacje czekają eleganckie lodge, położone w pięknej scenerii Delty Okawango.

Co zobaczyć w Botswanie?

Wizytówką Botswany jest jeden z cudów Afryki - Delta Rzeki Okawango, wdzierającej się na złote piaski Pustyni Kalahari. Najpopularniejszą formą jej zwiedzania jest rejs tradycyjną łodzią mokoro, a do bardziej ekskluzywnych sposobów należy przelot helikopterem nad malowniczym krajobrazem delty. Poza tym warto odwiedzić Park Narodowy Chobe słynący z największego skupiska słoni w całej Afryce.

Płatność

W Botswanie obowiązuje waluta pula - nie zapłacicie tam ani w euro ani w dolarach. 1 zł wynosi około 3 pule. Dla porównania za chleb trzeba zapłacić około 10 puli, a za kilogram bananów 15 puli.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Botswany nie obowiązują szczepienia. Zaleca się jednak zaszczepienie się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonicę, chorobę Heinego-Medina oraz dur brzuszny. Podczas wyprawy dobrze jest mieć przy sobie książeczkę szczepień międzynarodowych.

Co zabrać do Botswany?

Co jeszcze warto ze sobą zabrać? Podstawą ekwipunku powinny być repelenty, które odstraszą insekty i uchronią nas tym samym przed chorobami. Poza tym może przydać się moskitiera, choć większość miejsc noclegowych jest w nie wyposażona.

Do codziennego bagażu podręcznego warto dodać kremy z filtrem, chusteczki nawilżające i żel
antybakteryjny oraz podstawowe środki medyczne (leki przeciwbólowe i na problemy żołądkowe, plastry). Do wyjazdu egzotycznego warto się dobrze przygotować - ograniczy to możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji i pozwoli w pełni cieszyć się wakacjami w Botswanie.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.