TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

mountains-482689_1280

Antarktyda – nieodkryta kraina lodu

Na podbój Antarktydy. Co musisz wiedzieć przed podróżą?

Wyprawa na Antarktydę na pewno nie będzie przypominała typowych podróży
turystycznych. Co warto wiedzieć przed wyjazdem na ten najzimniejszy kontynent?

 

 

Antarktyda jest najbardziej wysuniętym na południe, najbardziej odizolowanym i najmniej zaludnionym obszarem na świecie. Nie ma na niej żadnego państwa, a jedyną władzą, o której można w tym miejscu mówić, jest władza zwierząt i potężnej, niemal nieskażonej cywilizacją natury.

Ten nie w pełni jeszcze zbadany obszar kryje w sobie rejony, gdzie człowiek wciąż nie postawił stopy. Jego dziewiczość fascynuje i przyciąga ludzi żądnych mocnych wrażeń, a panujące tam trudne warunki sprawiają, że doskonale nadaje się on na uprawianie ekstremalnej turystyki.

Piesze wyprawy przez płaskowyż Antarktydy to wyzwanie dla najbardziej wytrwałych, ale i mniej zaprawieni w boju mogą przeżyć ekstremalne wakacje na tym kontynencie - wystarczy skorzystać z którejś z ofert podróży ekstremalnych.
Przykładem jest pobyt na antarktycznym lodowcu czy polarne nurkowanie. Antarktyda to
teren wymagający, ale dostarczający niezapomnianych wrażeń.

Z Patagonii na podbój Antarktydy, czyli jak się dostać na siódmy kontynent?

Podróż na Antarktydę rozpoczyna się w Patagonii. Z Ushuaia w Ziemi Ognistej i z Punta Arenas w Chile wypływają na siódmy kontynent statki, z tej drugiej miejscowości także samoloty. Rejs w jedną stronę trwa około 5 dni, a jego cena zaczyna się od czterech tysięcy dolarów. Wysoka cena sprawia, że ekspedycje na Antarktydę, zwykło się nazywać wyprawami dla snobów.

Rzeczywiście wakacje w tym miejscu należy zaliczyć do kategorii luksusowych, ale też nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy dolarów, aby przeżyć niezapomnianą przygodę na siódmym kontynencie.

Najzimniejszy kontynent, czyli jak się ubrać?

 

Na Antarktydzie panują surowe warunki klimatyczne. Zimą temperatura waha się od 60 do 10 stopni poniżej zera, latem od - 20 do 0 stopni, dlatego też lepiej zaplanować wakacje w tym drugim okresie, czyli między grudniem a marcem.

Bardzo niskie temperatury wymagają odpowiedniego ubioru. Niezbędne są: bielizna termiczna, polarowe bluzy, ciepłe, nieprzemakalne kurtki i spodnie. Trzeba pamiętać, że ten kontynent jest najbardziej wietrznym miejscem na świecie, dlatego tak ważną częścią bagażu powinna być dobrze
izolująca i chroniąca przed wiatrem odzież.

Licz na własne nogi, czyli jak poruszać się po Antarktydzie?

 

Aż 98% Antarktydy pokrywa śnieżno-lodowa czapa, co sprawia że nie ma tam dróg, po
których można by się poruszać popularnymi środkami transportu, rowerami czy
samochodami. Zimą wykorzystuje się skutery śnieżne i narty, latem najlepiej zdać się na siłę
własnych nóg. Poruszanie się umożliwi odpowiedni sprzęt: uprząż, lina asekuracyjna, raki
czy lodowe śruby.

Antarktyczny krajobraz, czyli co zobaczysz?

 

Antarktyda zadziwia niesamowitym krajobrazem. Góry lodowe, skalne szczyty i pokryte lodem płaskowyże, zachwycają swoją potęgą i surowością. Są miejscem do życia dla setek pingwinów - zwierząt, które stały się symbolem siódmego kontynentu, choć to niejedyni przedstawiciele fauny na tym terenie.

Podczas rejsu można zaobserwować lamparty morskie, foki, walenie, orki.
120 km od wybrzeży Antarktydy leży Wyspa Króla Jerzego należąca do Archipelagu Szetlandów Południowych i wchodząca w skład Antarktyki, czyli obszaru obejmującego Antarktydę wraz z Oceanem Południowym i leżącymi na nim wyspami.

To najpopularniejszy kierunek wypraw w rejony siódmego kontynentu - znajduje się na nim 9 stacji polarnych, w tym Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. To właśnie one stanowią cel
antarktycznych wypraw. Są też jedynymi miejscami, na których żyją ludzie.

Podróże ekstremalne na Antarktydę cieszą się coraz większą popularnością. Szacuje się, że na jej tereny przybywa rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Nadal jednak pozostaje ona najrzadziej odwiedzanym rejonem na ziemi, co sprawia, że wyprawę na Antarktydę śmiało
można zaliczyć do nietypowych pomysłów na luksusowe wakacje.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.