TruvaTour Blog

A basic standard blog page example.

safari-4×4

Egzotyczna podróż marzeń, czyli niezapomniane safari w Afryce

Egzotyczna podróż marzeń, czyli niezapomniane safari w Afryce

Afrykańska przyroda fascynuje ludzi od wieków. Któż z nas choć raz nie marzył o tym, aby zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku? Taką możliwość dają safari w Afryce – jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Czarnym Lądzie.

Safari oznacza w języku suahili po prostu podróż. Nam kojarzy się ono przede wszystkim z nieokiełznaną naturą Afryki i dzikimi zwierzętami dostępnymi niemal na wyciągnięcie ręki i możliwymi do uchwycenia w obiektywie aparatu. Uważa się, że to propozycja przeden wszystkim dla miłośników przyrody, zwłaszcza w jej egzotycznym wydaniu, amatorów dalekich podróży w miejsca oddalone od cywilizacji i szalonych poszukiwaczy przygód.

Rzeczywiście tak jest, choć naprawdę na safari może się wybrać każdy – pod tym względem nie ma szczególnych ograniczeń - czego najlepszym przykładem jest fakt, że w tego typu wyprawie biorą udział nawet kilkuletnie dzieci.

Zanim wyjedziesz, czyli jak się przygotować

Wycieczka na safari to doskonały pomysł na niebanalne wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona dokładnego i odpowiedzialnego przygotowania. Podstawą jest zadbanie o swoje zdrowie zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie.

Przede wszystkim należy poddać się niezbędnym szczepieniom przeciwko: żółtej febrze, żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. Pomocna okaże się z pewnością konsultacja lekarza, najlepiej specjalizującego się w medycynie tropikalnej – w ramach profilaktyki specjalista może na przykład zaproponować zażywanie tabletek chroniących przed malarią, na którą nie wynaleziono dotąd skutecznej szczepionki.

Nawet jeśli się na nie zdecydujecie, nie zapomnijcie o środkach przeciwko owadom, najlepiej tych wzbogaconych w skuteczny składnik DEET, moskitierze oraz właściwym ubraniu. Niech nie zmylą Was gorący klimat i słoneczna pogoda – sandały zamieńcie na zamknięte buty, a zamiast krótkich spodenek i koszulki z krótkich rękawem spakujcie lepiej długie, przewiewne spodnie i bluzkę z długim rękawem w jasnych kolorach.

Ochronią przed słońcem, kurzem i owadami. Dobrze jest mieć także przy sobie apaszkę i wygodne nakrycie głowy. Do podręcznego bagażu warto dodatkowo spakować krem z wysokim filtrem, chusteczki nawilżane, mydło w żelu, apteczkę z lekami przeciwbólowymi i plastrami, butelkowaną wodę, energetyczne przekąski, a także lornetkę i aparat fotograficzny, którym uwiecznicie zapierające dech w piersiach krajobrazy afrykańskiego safari.

W poszukiwaniu „wielkiej piątki”

Takich miejsc na Czarnym Lądzie, gdzie można zobaczyć dzikie zwierzęta na wolności jest wiele, ale jeśli zamierza się spotkać tzw. „wielką piątkę”, czyli lwa, słonia, lamparta, bawoła i nosorożca ta lista maleje do zaledwie kilku krajów: Tanzanii, Kenii, RPA, Zimbabwe, Namibii, Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Botswany i Ugandy.

I to właśnie te państwa cieszą się największą popularnością wśród turystów. Nie bez powodu.
W słynnym parku Senegreti w Tanzanii żyją aż 3 miliony zwierząt, w tym, poza obowiązkową „big five”, także strusie, hipopotamy, flamingi i zebry. A sam kraj został w zeszłym roku uznany za najlepsze miejsce na safari w Afryce.

Na liście najciekawszych destynacji nie powinno też zabraknąć Parku Narodowego Tsavo w Kenii, który wyróżnia się bogactwem żywych stworzeń, szczególnie kolorowych ptaków, dostojnie przelatujących nad głowami turystów oraz niezwykłymi gajami akacjowymi rosnącymi na tle majestatycznie wznoszącej się góry Kilimandżaro. Natomiast planując wycieczkę do RPA, nie sposób pominąć Parku Narodowego Krugera, gdzie z otwartego jeepa można
przyjrzeć się antylopom, czarnym nosorożcom, hienom oraz wielu gatunkom drzew. Z kolei w Zimbabwe zachwyca Park Narodowy Zambezi. To jednak tylko niewielki wybór. Wielu wrażeń dostarczą także egzotyczne podróże w inne rejony Afryki, na przykład do Botswany czy Namibii.

Zaplanuj swoją podróż

W Tanzanii ciekawą atrakcją jest przelot balonem nad Serengeti, gdzie z lotu ptaka można obserwować niezwykły krajobraz tego miejsca. Pomimo to najpopularniejszym środkiem transportu na safari pozostaje oczywiście samochód, gdyż umożliwia niemal bezpośrednie zetknięcie się z dzikim zwierzęciem, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo – drapieżnik nie zaatakuje samochodu, który przewyższa go rozmiarem, zwłaszcza, jeśli nie będzie się go dodatkowo prowokować.

Decydując się na udział w safari, najwygodniej jest wypożyczyć samochód, dwu lub czteroosobowy z kierowcą, pełniącym jednocześnie rolę przewodnika. Taka podróż zapewnia największy komfort – w jej ramach jest bowiem zapewnione nie tylko towarzystwo osoby, która dobrze zna teren i zwyczaje zwierząt oraz umie sprawnie wytropić przedstawicieli najciekawszych gatunków, ale też w pełni wyposażone, wygodne obozowiska dające możliwość zakwaterowania w luksusowym namiocie lub lodżii.

Zwolennicy intensywnych wrażeń mogą wynająć jeepa i wyruszyć w samodzielną podróż z mapą w ręku. W takim wypadku noc spędza się w namiocie na dachu samochodu. Tego typu rozwiązanie najczęściej praktykuje się podczas safari w Namibii.

Wycieczkę na safari do Afryki można zorganizować na własną rękę lub wykupić ją w
biurze podróży. Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z oferty wakacji szytych na miarę. W takim przypadku nie spada na nas obowiązek samodzielnej organizacji wyjazdu, a jednocześnie zyskujemy gwarancję, że wyprawa będzie dostosowana do naszych oczekiwań, potrzeb i preferencji. Dzięki World Magic Tours można się wybrać w szytą na miarę podróż i odbyć niezapomnianą przygodę na safari do Botswany, Zambii, RPA, Namibii. A to wszystko pod opieką profesjonalnych, lokalnych touroperatorów.

Bez względu na wybór miejsca i formę organizacji wycieczki jedno jest pewne – obcowanie z egzotyczną przyrodą Czarnego Lądu, spotkanie z kulturą i codziennością jego mieszkańców oraz ujrzenie na własne oczy dzikich zwierząt okażą się niesamowitą doświadczeniem, które dostarczy wielu, niezapomnianych wrażeń.


Copyrights © 2017 World Magic Tours. Wszelkie prawa zastrzeżone.